Pies york – opis rasy i historia

Interesuje Ciebie opis rasy oraz historia psa? Yorkshire Terrier to młoda rasa, która liczy sobie lekko ponad wiek. Więcej można natomiast powiedzieć na temat pochodzenia tej rasy, gdyż tu wyłania się kilka hipotez. Najbardziej prawdopodobna z tez dowodzi, że przodkami tych miniaturowych, słodkich piesków były tak zwane teriery szkockie. Za innych przodków yorków przyjmuje się również takie rasy, jak Paisley, Skye Terier, Clydesdale, Waterside czy Manchester Terier.

york opis rasy
York opis – Źródło obrazka Pixabay.com

Psy Yorki zaczęły zdobywać swoją popularność w XX wieku, podczas tak zwanej rewolucji przemysłowej w Anglii. Wówczas do kraju tego – a dokładnie do hrabstwa yorkshire i Lancashire – tłumnie przybywali ze Szkocji ubodzy chłopi. To właśnie oni przywieźli ze sobą pierwsze yorki, choć trzeba zaznaczyć, że nieco różniły się one od tych eleganckich piesków, które dziś znamy. Przede wszystkim były one większe i cięższe – potrafiły ważyć nawet do 6-8 kg.

Pies york opis rasy

Ponadto były one kosmate, miały krótkie nóżki i sierść o różnej maści. Oczywiście nikt nawet nie myślał o tym, by zakładać tym psom kokardki, wstążeczki, kubraczki, czy też o tym, by elegancko przycinać im sierść. Psy te były wykorzystywane przez szkockich emigrantów do pilnowania domów, ponadto tępiły one gryzonie i, jak przystało na rasę myśliwską, pomagały w polowaniach – łowiły drobną zwierzynę, np. króliki. Niektóre hipotezy podają ponadto, że ci szkoccy chłopi – którzy w Anglii zatrudniani byli głównie w przędzalniach – używali sierści swoich pupilów do wycierania rąk.

yorkshire terrier opis rasy
Yorkshire terrier miniaturka opis rasy – źródło obrazka Wikipedia.org

Angielskie yorki miały przycinane ogony, co miało swoje uzasadnienie w historii tego kraju. Ogony obcinano tam bowiem po to, by nie płacić podatku za posiadanie psa. Jeśli bowiem ten miał ogon ucięty, wówczas traktowany był jako pies o charakterze użytkowym. Oczywiście obecnie prawo zabrania wykonywania takiego zabiegu.

Yorkshire terrier opis rasy

Rok 1886 przyniósł przełom, gdyż wtedy rasa yorków została oficjalnie uznana. Po II Wojnie Światowej zyskała ona ogromną, i stale rosnącą, popularność na całym świecie. A właściciele tych piesków chętnie pojawiają się z nimi na wystawach i konkursach psów rasowych.

Za pośrednictwem tego artykułu powinieneś zapoznać się z zapytaniem: york opis rasy, york miniaturka opis, yorkshire terrier opis rasy, yorkshire terrier miniaturka opis rasy, yorkshire terrier opis, york opis. Mam nadzieję, że artykuł był niezły i zostawisz stosowny komentarz do newsa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *