Yorkshire terrier choroby, dolegliwości

yorkshire terrier

Yorki, którym nie dolegają żadne problemy zdrowotne, odznaczają się ogromną dozą energii, są aktywne i chętnie jedzą. Mają ponadto lśniącą sierść, błyszczące oczy oraz temperaturę ciała znajdującą się w granicach 37,5-38,5OC. Jeśli wszystkie te cechy zaobserwujemy u swojego pupila, możemy być niemal pewni, że nic złego się z nim nie dzieje.

yorkshire terrier
Yorkshire Terrier – źródło zdjęcia Pxhere.com

Zmiany chorobowe powodują, że York staje się ospały, pozbawiony energii, zaniepokojony, pozbawiony ochoty na jedzenie, a do tego mogą być widoczne takie objawy, jak biegunka, gorączka (powyżej 38,5OC), wymioty czy też wysięk z oczu i nosa.

Yorkshire terrier szczepienia

Podstawową profilaktyką przeciwko chorobom, które mogą dotknąć Yorki, są szczepienia ochronne, które należy rozpocząć już w wieku szczenięcym. Pierwsza szczepionka powinna mieć miejsce już w 6-8 tygodniu życia i jest to szczepienie chroniące przed nosówką oraz parwowirozą. Wtedy też można zaszczepić psa przeciw zakaźnemu zapaleniu wątroby. Inne choroby, przed którymi warto w taki sposób zabezpieczyć pieska, to leptospiroza, kaszel kennelowy, koronawiroza oraz oczywiście wścieklizna. Wszystkie te szczepienia należy powtarzać każdego roku, z uwzględnieniem tego, że jedynie szczepionka przeciw wściekliźnie jest obowiązkowa.

Wymienione wyżej choroby to nie jedyne dolegliwości, jakie mogą spotkać tych małych czworonożnych przyjaciół. Yorki, jako przedstawiciele małych ras, często cierpią na takie schorzenie jak zwichnięcie rzepki kolanowej. Jeśli tylko pojawią się objawy tego schorzenia – unoszenie łapki do góry – należy udać się do weterynarza.

yorkshire terrier
Yorkshire Terrier – zdjęcie znalezione na Wikipedia.org

Yorkshire Terrier zapalenie spojówek

Kolejną dolegliwością może być zapalenie spojówek. Oczy Yorków należy każdego dnia przemywać przegotowaną wodą, jednak nawet przy takiej pielęgnacji może dojść do ich zapalenia. Przede wszystkim jednak trzeba uważać, żeby poszczególne włoski futra nie podrażniały oczu pieska. Gdy tylko pojawi się zaczerwienienie tego narządu, należy udać się do weterynarza.

Dolegliwości, jakie mogą dotknąć Yorka, jest dużo więcej. Dla tak małego pieska bywają one naprawdę niebezpieczne, dlatego jeśli tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy, udajmy się z pupilem do weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *